top of page
Anchor 1

יורם פורת

מרצה, צלם ובמאי, מוביל קבוצות לחו"ל 

התחיל הקריירה כצלם עיתונות וכתב במגזין נשיונל ג'אוגרפיק ישראל. במשך השנים ביים צילם והפיק סרטים דוקומנטרים שהוקרנו בעשרות פסטיבלים ברחבי העולם וזכו בפרסים בינלאומים.  יורם הוא בעל תואר שני בתקשורת וקולנוע מהאנטר קולג' בניו יורק. היום הוא  מרצה במוסדות תרבות מובילים, קתדראות, ומוסדות אקדמים ומוביל קבוצות לחו"ל לטיולי קונספט יוצאי דופן.​

 

יכולתו הקולנועית מאפשרת לו לארוג מדיות שונות ומגוונות לכדי הרצאה או הדרכה מענגת ורהוטה שבה נשזרים סיפורים אנושיים עוצרי נשימה. ההרצאות הן חוויה רב חושית המשלבת ידע רב בנפש האדם ותרבותו יחד עם קטעים מסרטיו התיעודים, תצלומיו, וסיפוריו האישיים. 

IMG_0775 LL_edited.jpg
הרצאות
איקריה.jpg
הוארני (1).jpg
ללמוד איך לחיות טוב ועד לגיל מופלג מתושבי האי היווני איקריה

האי הנידח איקריה שביוון הינו אחד המקומות בהם נמדדה תוחלת החיים הארוכה ביותר בעולם. תושביו בריאים, חברותיים ובעלי תפיסת עולם שונה מהעולם המערבי שסביבם.  מה אפשר ללמוד מתושבי איקריה על ניהול אורח חיים בריא, הרמוני, ומספק המוביל לאריכות ימים. במהלך ההרצאה נכיר את תושבי האי, נתוודע אל הסביבה האקולוגית בה הם חיים, נפגוש זקנים מופלגים שעדיין חיים בתפקוד מלא ונשמע מהם את סודות החיים הארוכים והטובים ואת הדרך להגשמתם.

החיים בקרב שבט ההוארני מיערות האמזונס - כיצד לשרוד בלב הג'ונגל?

 בהרצאה אספר על חיי בקרב שבט ההוארני, שבט של ציידים ולקטים שחי באזור העשיר ביותר בעולם מבחינה ביולוגית. במהלך שנתיים תיעדתי  את שבט ההוארני מיערות האמזונס, שבט אינדיאני הנלחם באמצעים פרימיטיבים בחברות נפט המאיימות להכחיד את סביבתו ואת תרבותו. חברי השבט ניזונים מהשפע שהיער מספק להם, צדים עם רובי נשיפה וחניתות, ומנהלים תרבות מרתקת החבויה מאות קילומטרים בתוך סבך הג'ונגל. זהו סיפור מרתק על שבט שהשיב מלחמה כנגד תאגידים מזהמים ומנהל מאבק למען שמירת זהותו התרבותית.

חיי עם הצוענים.jpg
חיי עם הצוענים

במשך חמש שנים תיעדתי בסרט קהילת צוענים ייחודית המתגוררת במכרה בסלובקיה. ההרצאה מבוססת על נסיון רב שנים של ישראלי שהתקבל למשפחה צוענית מסוגרת ולמד להכיר את סודותיה הכמוסים ביותר. זהו יומן מצולם המתאר מבפנים את אורח חייהם יוצא הדופן של הצוענים, את שאיפתם לכבוד עצמי ואת חתירתם להגשמת חלומותיהם האישיים בחברה אירופאית שבה אין להם מקום. בהרצאה נשמע בין היתר על המוסיקה הצוענית היצרית, על הכשפים וראיית העתיד, על הריקוד הצועני ועל אורח החיים הצועני המסורתי במזרח אירופה     

עולם ללא אלימות על גג ההימליה – חבל לדאק שבהודו
Anchor 2
עולם ללא אלימות על גג העולם.jpg

האם ניתן לחיות ללא פשע ואלימות? האם משפחה יכולה לחיות בהרמוניה כאשר אישה אחת נשואה למספר גברים? את התשובות נגלה בחבל לדאק שבהרי ההימליה, אזור גבוה מאוד ומדברי הנותר מבודד מהעולם עד בוא הקיץ  בהיפתח המעברים עמוסי השלג המובילים אליו. את מערכת האמונות העממיות הלדאקיות נכיר דרך רופאה שאמנית השואבת את הרוחות הרעות מהגוף. את ההכרות עם האמונה הבודהיסטית נערוך דרך המנזרים הבודהיסטים שבראשי ההרים ודרך ה"קאלצ'קרה" מפגש רוחני יוצא דופן ובעקבותיו השתנו חיי לחלוטין.

מסע אל מקורותיו הנסתרים של חג האורים
חג האורים.png

מדוע משולבת חשיבות גידול עצי הזית והפקת השמן במסורת חג החנוכה?  כיצד השפיעו פולחני אור של עמים אחרים על חג האורים?  בהרצאה אקח אתכם למסע אל מקורותיו הנסתרים של חג האורים, מסע שעובר לאורך ההיסטוריה של העם היהודי ומסתיים במקום שבו הכל התחיל – גן העדן.

לגעת באישה האלוהית- עליה לרגל אל ראש ההימליה
לגעת באישה האלוהית.jpg
פטגוניה.jpg
הדרום של ספרד.jpg

מסע יוצא דופן אל בטן ההוויה ההודית ועמו תובנות רבות לחיים. יורם פורת שעשה את המסע המפרך למרומי הננדה דוי יספר על חוויותיו ממפגש ששינה את חייו. פעם בארבע עשרה שנים נאספים חמישים אלף הודים בהרי ההימלאיה שבצפון הודו, ועולים לרגל אל אלת ההרים המקודשת להם "הננדה דווי" . את המסע המפרך שאורכו 280 ק"מ ומתקיים במשך גשמי המונסון האכזרים - מוליך כבש מקודש בעל ארבע קרניים. תיעדתי את  עולי הרגל עוברים בכפרים שלא מצויים במפות התיור, חוצים הרים מעל לחמשת אלפים מטר ומגיעים לאגם מסתורי ששלוש מאות גולגלות אדם פזורות סביבו, אנשים שסיבת מותם וזהותם לוטה בערפל. כאן למרגלות הננדה דווי – הפסגה הגבוהה בהודו (7820 מ') מבצעים המאמינים סדרת פולחנים שבסופם הם משחררים את הכבש כשעליו מנחות ותשורות- כדי לזכות בברכתה של האלה.

פטגוניה – מסע לקצה העולם

חבל ארץ ענק המשתרע על פני כמליון קמ"ר בחלקה הדרומי של אמריקה הדרומית זכה לכינוי פטגוניה מידי מגלה הארצות פרננדו מגלן. החבל משתרע בארגנטינה לצ'ילה ומיושב בדלילות בגלל תנאי מחייה קשים הכוללים משקעים מועטים, קור מקפיא ורוחות עזות. יצאתי לפטגוניה כדי למצוא  איתני טבע קמאיים, יופי בתולי ושלוות הנפש. בהרצאה נעבור דרך יערות עד מופלאים, פסגות מושלגות, הרי געש  ואגמים עם מי בדולח. אקח אתכם לקצה העולם עד לאזורים הצמודים לים הפסיפי בהם נראה קרחוני עד שבקיץ מתרסקים ונופלים. נסיים בחצי האי ולדז שהוא גן עדן לבעלי חיים ימיים כגון לוייתנים ופינגווינים.

הדרום החם של ספרד

בדרום ספרד השתלבו מסורות פאגאניות, נוצריות מוסלמיות יהודיות וצועניות לכדי פסיפס תרבותי מרתק. בהרצאה נשמע על השילטון האיסלמי הסובלני של "תור הזהב" בספרד, עם יצירות הפאר הארכיטקטוניות כארמון אלהמברה שבגרנדה,  נכיר את שירתו של שמואל הנגיד שהיה הוזיר הראשי של גרנדה, נפגוש את בני משפחת רומרו לוחמי הפרים המפורסמים ביותר בעולם, נבקר בפסטיבל האש הגדול בעולם שם שורפים בובות ענק סאטיריות, ואת הנושאים תחבר שירתו הייחודית של פדריקו גרסיה לורקה מגדולי משוררי ספרד.

או סקנדל או קרנבל –קרנבלים בעולם
קרנבלים.jpg
מגגה של אפריקה אל השאול.jpg

בהרצאה נעסוק בקרנבלים ופסטיבלים ברחבי העולם כתופעה אוניברסלית. החגיגות  מבטאות בתרבויות רבות את השינויים המחזוריים בטבע ובעונה החקלאית.  החוגגים עוסקים בפעילות רוחנית דתית מיסטית, או שפשוט פורקים עול ויוצאים מהשגרה העגומה לחגיגה של הנאה ושילהוב יצרים, תוך כדי לקיחת זהות אלטרנטיבית באמצעות התחפשות או מסיכה. נבקר בקרנבל הנוצרי באולינדה ברזיל ובקרנבל הפגאני באי סרדיניה, בספרד נשתתף בקרנבל הססגוני באיים הקאנריים בריצת הפרים ובפסטיבל הבובות בולנסיה.

מפסגת אפריקה אל תחתית השאול

מסע אל הרי הסימיאן מהגבוהים בהרי אפריקה הממוקמים בחלקה הצפוני של אתיופיה הקרוי "גגה של אפריקה". האזור מתאפיין במצוקי בזלת אדירים הנופלים בחדות משיאי הרים. אזור אקולוגי יוצא דופן זה הוא ביתם הבבונים הזנובים, קופים בעלי יכולות תקשורת קולית מהגבוהות והמורכבות ביותר בעולם החי.  לא רחוק מפסגות הסימיאן הגבוהות והצוננות מצוי האזור החם והעויין בעולם – הגיהינום הלוהט של דנאקיל. זהו האזור הנמוך ביותר באפריקה ובו הטמפרטורות נושקות לשישים מעלות בקיץ. במדבר המלח הזה נמצא פעילות וולקנית, הרי געש פעילים, בריכות גופרית צבעוניות ואת בני שבט העפר המוליכים בשממה הצחיחה שיירות גמלים עמוסות בלוקי מלח עד השווקים בעיר המחוז מקלה.

קישורים חיצוניים
פרטי התקשרות

054-4403638

  • Facebook
bottom of page