דני ינאי

הרצאות על תרבויות העולם וישראל ברוח אנתרופולוגית.

אודות

מרצה וצלם אתנוגרפי עתיר פרסומים, תערוכות ופרסים. השתלם אצל מיטב המאסטרים לצילום בישראל.

מתעד תרבויות, דתות, עמים ופולחנים ברחבי העולם וישראל, ומספר על כך בהרצאותיו בליווי מצגות מולטימדיה מרהיבות, הכוללות צילומים מקצועיים, קטעי וידאו וסרטים, סיפורי פולקלור וחוויות.

מרבה להופיע בפני קהלים מגוונים בקתדראות, חוגי בית, סינמטקים וארגונים שונים ברחבי הארץ.

בעל תואר שני (MBA) מוסמך במנהל עסקים וניהול פרויקטים בהייטק.

הרצאה ייחודית לארגונים וחברות

הדרך לשינוי ארגוני מוצלח 
בעקבות השבטים האבודים של עמק האומו באתיופיה

 

שינויים ארגוניים ויישומם המוצלח, הכרחיים להתאמתו של הארגון ושרידותו בסביבה משתנה. מאידך, ניהול השינוי נתקל לרוב בהתנגדויות ואתגרים רבים.

האם יכולים ארגונים ללמוד מהדרך בה מאמצות ומיישמות תרבויות מסורתיות ושבטיות שינויים בדפוסי ההתנהגות שלהן?

המרצה וחוקר התרבויות דני ינאי, מביא את סיפורם של השבטים בעמק האומו שבאתיופיה, אשר משמרים מסורות עתיקות יומין, ובהן אמונה תפלה בשם 'מינגי', אמונה בקללה שבעטייה נוהגים להרוג פעוטות "מקוללים". כשבן השבט מחליט לעקור את המנהג מן השורש, הוא נדרש לחולל שינוי תרבותי-חברתי דרמטי, תוך שהוא נתקל בהתנגדויות קשות, המסכנות אפילו את חייו שלו. שלב אחר שלב הוא פועל, בנחישות ותוך הקרבה אישית עצומה, להטמיע את השינוי.


הן מהכישלונות והן מההצלחות שבדרך, ניתן ללמוד רבות על הדרכים להטמיע שינוי ארגוני מוצלח.

הרצאת מולטימדיה מרתקת ומטלטלת, מלווה בקטעי סרטים, צילומים וסיפורים, שלא ישאירו אתכם אדישים, ויתנו למנהלים בארגון כלים אפקטיביים להתמודדות מוצלחת עם הצורך הארגוני בשינוי, למרות ההתנגדויות.

לחץ כאן לכתבה :

הדרך להצלחה בשינוי הארגוני: ללמוד מהלקח של השבטים האבודים של אתיופיה

ארגונים וחברות

 

הרצאות בפני קהלים מגוונים בקתדראות, חוגי בית, סינמטקים,בתי תרבות ופנאי וארגונים  

מסע אל בטן האמונה – הפסטיבלים האקזוטיים של הודו

 

תיעוד מצולם של מסורות ופולחנים בפסטיבלי הקומבמלה וההולי,  מהחשובים בתרבות ההינדית. פסטיבל הקומבמלה נחשב לכינוס האנושי והדתי הגדול בעולם ומתרחש אחת לשלוש שנים. במהלך חג ההולי הפרוע, כל שנה, פורקים ההודים השמרנים כל עול ורסן, עד לא ידע, משליכים זה על זה מים ואבקות צבע, קופצים אל להבות אש ענקיות, מוציאים את פסלי האלילים לביקורים אצל האלילות ועוד. נסקור את מקורות הפסטיבלים במיתולוגיה ההינדית, נכיר את האלילים המרכזיים בדת ההינדית, נבין את הרקע הפילוסופי לפולחנים השונים בדת ההינדית, נפגוש את נזירי הסדהו הפרועים הטובלים במימי הגנגס הקפואים באקסטזה ומורחים אפר על גופם, נשמע על פולחן המוות של נזירי האגהורי הקיצונים, נתוודע לנדרים בלתי ייאמנו, וגם נבין את היכולת לקבל בחיוך את חיי הרחוב והדלות דרך פילוסופיית הקארמה והגלגול בהינדואיזם. 

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

מונגוליה – לשרוד בארץ הנוודים

 

מונגוליה, פעם אימפריית הענק מזרת האימה של ג'ינגיס חאן, שחלשה על חצי תבל, וכיום מדינה עניה, הנאבקת על הישרדותה בין שני ענקים, הודו וסין. אולם מונגוליה היא גם אחד מהמקומות האחרונים בעולם בו מתקיים עדיין אורח חיים נוודי אמיתי. ארץ בראשית ענקית ועוצרת נשימה, בה רוחשות, בתנאי קיצון, תרבויות שונות זו בצד זו: הבודהיזם הלמאי המתובל בשמאניזם המסורתי של דת הטנגרי, תורת השמים הכחולים; רועי הגמלים במדבר גובי; ציידי העיטים המוסלמים הקזחים וכמובן הנוודים הח'לח'ים המוליכים את עדרי היאק והסוסים בערבות העשב האינסופיות כשהם נושאים את אוהלי הגר שלהם ממקום למקום.

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

חידת השומרונים – מסע אחורה בזמן (שתי הרצאות נפרדות)          

מבט אינטימי ומרתק לקהילה הקטנה העתיקה בעולם, הרואה עצמה שריד לעשרת השבטים, מקדשת את תורת ישראל והר גריזים שבשומרון, ומשמרת מנהגי ומסורות  עם ישראל בני  אלפי שנים.

 

הרצאה 1- הפולחנים: בעזרת צילומים וקטעי וידאו מרגשים של טקסים ופולחנים עתיקי יומין, ועם סיפורים "מבפנים", נכיר את תולדות הקהילה בת 800 הנפש, שהייתה על סף הכחדה, ועדיין נאבקת באיומים הרבים על זהותה והמשך קיומה גם במאה ה-21.

 

הרצאה 2- המקורות: תוך הצלבת מקורות היסטוריים ותנכיים, מסורות שומרוניות ויהודיות עתיקות וממצאים ארכיאולוגיים מדהימים, נחשוף אט אט תעלומה בת אלפי שנים: מוצא השומרונים והרקע לפילוגם מהיהודים.

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

אתיופיה הפראית- בעקבות השבטים האבודים של עמק האומו       

עמק נהר האומו, האזור הנידח ביותר באתיופיה, מהווה פסיפס ססגוני  של שבטים פראיים ומרתקים, אשר רק לאחרונה נחשפים לעולם... נשמע את סיפורם של כמה מהשבטים המוזרים ביותר: המורסי הנוודים, רועי הבקר הלוחמנים, הקארה הדייגים האמיצים, ההאמר והבאנה עם מסורת הקפיצה מעל שוורים, ואף נכיר את מלך הקונסו, המנהיג שבט בעל מורשת חקלאית מפוארת ומנהגי מוות מקבריים. והכל בשילוב צילומים וסרטונים של טקסים מרהיבים, עם סיפורים אותנטיים על המארג האנושי הייחודי המתקיים מאות שנים באזור מהמיוחדים שיש!

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

קובה – רוחות של שינוי בארץ הסלסה, הסיגר והרום

 

תולדותיה של אחת המדינות המפתיעות, צבעוניות ומרתקות בנמצא, העומדת בפני שינוי ואולי יציאה מקיפאון בן עשרות שנים. החל מסיפור גילוי האי בידי קולומבוס. ימי הכיבוש הספרדי האכזר ויצירת תרבות חדשה שממזגת בין האדונים הספרדים, העבדים האפריקנים והאינדיאנים הילידים מהקאריביים. ההיסטוריה של המאבק הקשה בפיארטים, הלא הם שודדי הקאריביים. מלחמת העצמאות - השחרור מעול ספרד והנפילה לתקופת הניצול האמריקאי והרודנות של בטיסטה. היווצרות המוסיקה הכה ייחודית לקובה: הסון, הסאלסה, הממבו והרומבה. סיפורם של גיבורי המהפיכה: האחים קסטרו, צ'ה גווארה ואחרים, שנצחו במלחמת הגרילה המצליחה בתולדות האנושות.

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

האדם הבוער - פולחני אור ואש, בעולם ובזמן

משחר ההיסטוריה עוסקים בני האדם בפולחני אור ואש, כסמל לניצוץ החיים מחד, ומתוך פחד מאש הגיהנום ומהתקצרות הימים, מנגד. מתוך רצון להמריץ את שובה של השמש, וגם להנציח נצחון גדול שבושר במשואות. בין אם בסגידה לשמש או אל האש, דרך הקרבת קרבנות או הבערת מדורות, ועד הדלקת נרות, קישוט עצים באורות, וכמובן פסטיבלים מודרניים דוגמת ״האיש הבוער״ בארה״ב ו״מידברן״ בישראל, אין כמו האש והאור להעצמת חגיגות וטקסים. על הדומה, השונה והסמליות בין החגים, הפולחנים והטקסים של אור ואש של עמי העולם, מאז ועד ימינו.

הרצאה מושלמת לחנוכה, ל"ג בעומר, וכל השנה...

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

העולם צועד על קיבתו - הפסיכולוגיה של המזון בתרבויות העולם

היכן מתקבל בהבנה מארח, המכניס באצבעותיו מזון לפי אורחיו? מי לעולם לא יאכל שום ובצל? עבור מי הכשרות היהודית אינה כשרה? ובאיזו מדינה שייכים כל הבקר והלובסטרים בלעדית לממשלה?! מכל הדחפים, הפסיכולוגיה של המזון היא כנראה המניע המשמעותי ביותר של בני האדם מאז ומתמיד. על פולחני אכילה ועל מקורות הטומאה, הקרבת מזון לאלים לעומת סיגוף, ועוד ועוד... בהרצאה צבעונית ומשעשעת, הבוחנת את תרבות המזון ברחבי העולם ולאורך ההיסטוריה, בדרך מקורית ובעיקר ... טעימה.

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

כשהזמן עצר מלכת - סיפורה המדהים של בורמה (מיאנמר)

בורמה , מהמדינות הראשונות שאימצו את הבודהיזם, עברה ידיים, במשך אלפיים השנים האחרונות, בין ממלכות שבטיות אדירות, בעלות דחפים אימפריאליסטיים מרשימים. באמצע המאה ה-20 ,לאחר שזכתה לעצמאות מהבריטים, סבלה טלטלות רבות עד שלמשך יובל נסגרה בתוך עצמה, בהנהגתה של חונטה צבאית נוקשה. כיום, עם פתיחותה מחדש לעולם, מתגלה למבקר במבט ראשון ארץ יפהפייה המאכלסת לכאורה את האנשים הנחמדים ביותר עולם. אך מבט מעמיק וחודר יחשוף מציאות מורכבת הרבה יותר...

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

איזה 'מין' עולם, על מיניות ופולחן בתרבויות העולם

היכן צריך בחור לקפוץ מעל שורת שוורים עצבניים כדי להיות ראוי לנישואין? באיזו תרבות לא קיימות המילים ״חתונה״ או ״אבא״, והנשים הן השולטות במשפחה? מה הם נישואין זמניים ואיך ״מכשירים״ זנות באיראן? על אלו ועוד, תוך מבט מרתק ומשעשע אל תולדות המיניות האנושית מימי קדם ועד ימינו: טקסי חניכה פרועים, פולחנים ביזאריים ומנהגים מיניים מדהימים, בתרבויות העולם... מושלם לכל השנה, וגם ליום האהבה...

 

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

קתדראות

 

עברנו את פרעה... על התבגרות, טקסי מעבר ושלבי חיים

שלבי חיינו, מלידה ועד מוות, רצופים בטקסי מעבר שונים. בר המצווה היהודית, למשל, נתפסת ככרוכה בקבלת עול מצוות הדת, אך בפועל מהווה טקס מעבר והתבגרות חשוב מאין כמותו. נערים בתרבויות שונות נאלצים לעבור מבחני אומץ לא פשוטים ואף כואבים. שום בעל חיים אחר בעולמינו אינו נוהג כך, כמובן. מדוע זקוקים בני האדם לטקסי המעבר? בהרצאת מולטימדיה המותאמת לגילאים צעירים, נכיר את סיפורם של טקסי מעבר והתבגרות מרתקים בתרבויות שונות ואקזוטיות ברחבי העולם. נפלא גם לאירוע של בני ובנות מצווה...

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

 

משפחה שכזאת - על מסגרות משפחתיות מפתיעות ברחבי העולם

היכן מתקיימים נישואי הליכה, אך ללא חתונה? אצל מי מקובל לגנוב אישה מגבר אחר, ולשאת אותה במקום אשתך? מהם נישואין זמניים וכמה זמן זה, זמני? באיזו תרבות, אהבה לבן משפחה מופיעה בצורה של צלקות עמוקות? היכן חייב מאהב לעזוב את בית אהובתו לפני עלות השחר, אחרת ייחשב נשוי לה? נבחן כיצד מתקיימת המסגרת המשפחתית והזוגית בתרבויות אקזוטיות, שונות ומשונות ברחבי העולם. הרצאה מבדרת ומרתקת, במיוחד ליום המשפחה, אבל לא רק...

הרצאה שפשוט "תפורה" על יום המשפחה...

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

סופר Woman - על נשים בתרבויות העולם

כיצד מתמודדות נשים בתרבויות מסורתיות ושבטיות ברחבי העולם עם תפקידן בחברות פטריארכליות? היכן מהוות הנשים את הכוח המוביל במשפחה ובקהילה? מהן חברות מטריליניות והאם יש להן סיכוי לשרוד בעידן המודרני? הנאה מובטחת גם לקהל הכולל גברים...?

הרצאה מפתיעה, במיוחד ליום האישה

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

הבהלה לזהב במערב הפרוע

מה משך אלפי אופורטוניסטים, בארה"ב של המאה ה-19, להגיע בחוסר כל ולעבוד בפרך, בתנאים קשים, באזורים הנידחים ביותר של קליפורניה (היום מפרץ סן פרנסיסקו) ואלסקה, באזור המערב הפרוע בארה"ב? מה הם הצליחו למצוא ומי באמת התעשר מהעניין? אילו השפעות מדהימות ניכרות עד היום בעקבות סאגת חיפושי הזהב של לפני 150 שנה? ואיך צ'ארלי צ'אפלין קשור לכל זה?

 

הרצאה משעשעת ומחכימה             

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

צפון קוריאה - מסע אל מעבר למסך הברזל האחרון

מסע מצמרר אל מדינת המשטרה המסוגרת בעולם, קוריאה הצפונית. דני ינאי ביקר במדינה המסתורית ויספר על שראה, ובמיוחד על מה שלא ניתן לראות. מה לא רוצה קים ג'ונג און שנדע על שלטון האימים של משפחתו,על העם המדוכא בעולם? איך מצליחים אנשי צפון קוריאה לשרוד? מה מספרים אלו שהצליחו להימלט ממחנות הריכוז? ומה היה הדבר הקשה ביותר עבור ישראלי בצפון קוריאה?

 

להבין את הטירוף, או שלא...

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

בהוטן - ממלכת הדרקון הלא מעשן

בהוטן, הממלכה הבודהיסטית  האחרונה בהימלאיה, נפתחת בעשור האחרון לעולם, תוך ניסיון נואש לשמר את צביונה התרבותי, למול המודרנה. התיירות מוגבלת, התושבים מחויבים ללבוש את הבגד הלאומי, העישון אסור ודיוקן משפחת המלוכה הנערצת מתנוסס

 

קתדראות

מוסדות תרבות

כנסים

חוגי בית

קטעי וידאו
המלצות

לדני היקר!

בצל האזעקות והיירוטים והריצה למקלטים, נפגשנו בבית משפחת שטיין   בראשון לציון, לשמוע את הרצאתך המרתקת על הפסטיבלים בהודו. גרמת לנו להיות במקור אחר, בעולם אחר, ולשכוח לשעה קלה את החיים פה.

מרתק, מהמם ומלא חוויות שאותן לא הכרנו.

תודה מקרב לב על ערב מהנה ומרתק במיוחד.

יעל רון - חוג "יעל" בראשון לציון

 

 

הי דני, מאד נהננו  מהרצאתך וכמובן אתה יכול להוסיף את שמנו לרשימת הממליצים שלך.

אנו נזמן אותך בקרוב למתן הרצאה גם על מונגוליה!

אברי - חוג בית גני תקווה

 

 

הרצאת פולחני השומרונים היתה מרתקת ומשאירה טעם של עוד...

כבר מחכים להרצאות הבאות שלך. אתה מרתק, מעניין, חש את הקהל.

רלי, מועדון החבר, עין ורד

 

 

 נהננו עד מאוד מהרצאתך "מסע אל בטן האמונה - הפסטיבלים האקזוטיים של הודו". 

 הדינמיקה היתה מקסימה ומבחינתנו נכנסת לרשימת המרצים המועדפים של המועדון שלנו ונשמח לראות אותך אצלנו בקרוב.

 בברכה, עדנה פיינר, מועדון חברים בני ציון

 

 

הי דני,

בעלי ואני נכחנו בהרצאתך המרתקת על מונגוליה בשהותנו בנופש במלון "מצפה הימים". ההרצאה העשירה הייתה צבעונית ומעניינת, הציגה תצלומים יוצאי דופן של התרבות המונגולית, הנופים והדמויות האנושיות כשלכל אלו מתווספים ההסברים הקולחים שלך, המתובלים במעשיות, הומור וידע רב. היינו קבוצה די גדולה, ואיש לא עזב את החדר לפני תום ההרצאה. חשנו שהקהל שבוי בתוכן כמונו, ובתום ההרצאה גם ניגשנו להודות לך על החוויה המרנינה.

שוב תודה, שרי מקובר-בליקוב | עיתונאית

 

                                                                       

שלום דני,

ברצוני להודות לך על הרצאה מעניינת ומרחיבת אופקים על השומרונים.

יצאנו בתחושה שלמדנו להכיר קבוצה מעניינת ומיוחדת הקשורה אלינו מקדמת דנא.

הרבה דעות וסברות רוחשות סביב השומרונים, אכן לרבים מאיתנו בבחינת חידה,

עשית לנו קצת סדר בעניין.

נחשפנו, בעזרתך: לנקודת ההתחלה, להיסטוריה, למה המשמעות להיות שומרוני 

העקרונות המנחים שלהם, למנהגים ולפולחנים סביב המועדים השונים, ועוד....

 

כמובן שאין כמו צילומים להמחשת העניין.

אין ספק שיש לך ידע עצום והצלחת להעביר אלינו במקצועיות רבה את הידע.

 

רוב תודות                                                                                               

בברכה                                                          

דפנה שמשון – מוסניקוב     

מתנ"ס חבל אילות                               

בשביל הפנאי – מחלקת ותיקים (55+)

08-6355904

054-9799088

 

 

לכבוד:                                                                        

מר דני ינאי

הנדון: הבעת תודה

 

בשבוע שעבר היה לנו העונג לארח אותך להרצאה בפני חברי סניף 'צוות' הוד השרון  בנושא "מונגוליה – ארץ הנוודים".

הרצאתך ששילבה צילומים מקצועיים, קטעי וידאו וסיפורים אותנטיים נטעה בקרב החברים את התחושה שהם במסע חוויתי למונגוליה האקזוטית, לב האימפריה הגדולה בהיסטוריה , ממלכתו של ג'ינג'יס חאן והיום ערש התרבות הנוודית האמיתית האחרונה.

בשמי ובשם חברי הסניף אני רוצה להודות לך על הרצאה מעניינת ומהנה  שבהחלט השאירה אצלנו טעם של עוד.

 

יישר כח ותודה

נתי פרישמן,

יו"ר סניף צוות - ארגון גמלאי צה"ל - הוד השרון 

31 באוגוסט 2014

 

 

המלצות נוספות באתר של דני

 

המלצות בדף הפייסבוק של דני

פרטי התקשרות
 

לאתר של דני: 

לדף הפייסבוק

054-6249394

צור קשר