ארץ ישראל ויהדות  

יא!! הדות

האם אנו באמת יודעים על דתנו? איך התפתחה היהדות במהלך השנים ומה השפיע עליה? מהם הגורמים המניעים והכללים שהתוו אותה? איך נוצרו חגי ישראל והיהדות והאם לוח השנה העברי הינו זה המוכר לנו? אל, אלוהים ואלילים? סיפורי התנ"ך- של היהודים או לא רק?

מרצה:

השואה בקולנוע הישראלי

כור ההיתוך הציוני ראה בניצול השואה "אחר" ובהתאם גם הייצוג שלו בקולנוע הסתכם באוסף של דימויים שליליים. בסרטי הקולנוע הניצול הוא תמיד מעין הנגטיב לצבר הנמרץ והשולט בגורלו. בעקבות משפט אייכמן ב- 1961 חל שינוי דרמטי במגמה הזו, לכיוון של פתיחות ורצון להקשבה לעדויות הניצולים. 

מרצה:

יום השואה: הנוקמים בנאצים

הרצאה בלעדית אודות הנקמה היהודית בנאצים שבמהלכה חוסלו 1,500 נאצים.

סיפור לא ידוע שנחשף לראשונה ע"י ירין קימור בסדרה בת שבעה פרקים שביים...

מרצה:

חידת השומרונים: מסע אחורה בזמן

תוך הצלבת מקורות היסטוריים ותנכיים, מסורות שומרוניות ויהודיות עתיקות וממצאים ארכיאולוגיים מדהימים, נחשוף אט אט תעלומה בת אלפי שנים.

מרצה:

הצלבנים, אירופה במזה"ת

בשנת 1096 יצא מסע הצלב הראשון מצרפת לכיוון ארץ ישראל. אירוע הרה-גורל ששינה את פני ההיסטוריה, הן באירופה והן בלבנט. במשך תקופה שנמשכה דורות ספורים, קצת פחות ממאתיים שנה, שלטו בארץ-ישראל ובסביבותיה בכח הזרוע מסדרי אבירים אירופיים שהחילו כאן, לפחות לתקופה קצרה...

מרצה:

"כשתגדל"  תכנית ליום השואה מזווית של הדור השני

נאוה שפיצר, דור שני לניצולי שואה, מביאה מזיכרונותיה האישיים כילדה את החוויות שעברו שלושה אנשים משפחתה, כל אחד במקום אחר ובצורה אחרת.

התכנית עוסקת בהישרדות, בגבורה, בניסים שקרו, ומזכירה גם את חסידי אומות העולם, שסיכנו את חייהם להצלת יהודים.

מרצה:

אייקוני תרבות ומוקצים ביהדות

אייקונים ומוקצים ביהדות: תפיסת הגיבור – המנהיג ביהדות, דמויות מופת בזכרון המוכר ובזכרון המחוק ביהדות. מיתוס מול מציאות ומחלוקת..., שודדים, פיראטים– ו"סתם" בעלי מקצוע אקזוטיים בקרב עם הספר (זונות, סרסורים, גנגסטרים, מבריחי סמים ומחסלים...)

מרצה:

יהדות מושפעת ומשפיעה

השפעות תרבותיות על היהדות ומהיהדות: השפעות על השפה העברית מתקופת המקרא ועד ימינו (ארמית, אכדית, יוונית, לטינית, ערבית), מנהגים, חגים ומסורות, תפיסת האל, השכר והעונש, שדים ומשומדים, סגנונות לבוש...

מרצה:

"לחש מתנגן" 

קולה של בת לניצולי שואה.

ד"ר חדוה טרגר נפגשת עם הקהל ומשתפת אותו בדיאלוג שלה עם זיכרונותיה  מבית הוריה כבת לניצולי שואה דרך ספרה: "למרות הכול - סיפורו של אברמל". המפגש רווי רגשות ומלווה גם בצלילים מוזיקליים משיריה.

מרצה:

היבטים ביהדות השמורים ליודעי ח"ן

פרקים "עלומים" בתורה ובתורה שבעל פה: מה לא רוצים הרבנים ללמד או להעמיק בו? מעמד האשה ביהדות – "אז ועכשיו" או "כאז כן עכשיו"? נשים תלמידות חכמים...

מרצה: