top of page

סער נודל

יו"ר עמותת אספני נשק קר היסטורי ואתני בישראל (לשעבר), כיום אוצר מוזיאון בית אוסישקין לטבע והיסטוריה של עמק החולה.

אודות
DSCN3452.JPG

הרפתקן וטייל שמתמקד באיזורים פחות ידועים של אירופה הישנה והכפרית. חובב טכנולוגיה מסורתית, רכב, אומנויות לחימה, מומחה לנשק היסטורי. עבד ברשות העתיקות, בבתי ספר תיכוניים ומאחוריו שש-עשרה שנים כאוצר-משנה ומדריך בכיר במוזיאון הימי הלאומי; יו"ר עמותת אספני נשק קר היסטורי ואתני בישראל.
מרצה אורח באקדמיה לעיצוב בצלאל, אוניברסיטאות ת"א וחיפה ובמוסדות נוספים.


מרבית נושאי ההרצאות לקוחים מתחומים פחות מוכרים של האנושות, לעתים אף אפלים.


כל ההרצאות מלוות במצגות עשירות, לפעמים עם חפצים מוחשיים;

ניתן להזמין את ההרצאות בשפות עברית או אנגלית.

הרצאות

על שיטות ציד, שמירת טבע והחוק בישראל
מדוע צדים? בעבר לפחות היה זה הכרח לשם הישרדות. ובכן, זו לא הסיבה היחידה. לציד היו פנים רבות, לא רק בעבר אלא גם בהווה. נלמד על הסיבות והשיקולים, נדבר על שיטות וכלים שהתפתחו לציד לאורך השנים. בישראל נוצרה לציד סטיגמה שלילית בעוד בחלקים נרחבים של העולם זו פעילות חברתית מפותחת שהיוותה מקור לגאווה וכן לתעשיית לוואי עם סממנים תרבותיים. נשמע מדוע ציד יכול דווקא לסייע רבות בשמירה על הטבע ועל האיזון האקולוגי וכן נראה מעט מה החוק בישראל מתיר ואוסר בנושא.

*הערה: ההרצאה מלווה במצגת עשירה ללא תמונות קשות
מתאימה לכל גיל ובמיוחד לחוגי סיור וטיול, שוחרי אנתרופולוגיה וטבע.

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

שודדים על שבעת הימים

המרצה היה בצוות האוצרים שעסק במחקר, בכתיבה ובהקמה של תערוכת הפיראטים, הדגל והגולגולת במוזיאון הימי הלאומי. בהסתמך על המחקר נשמע אודות פיראטים ברחבי העולם כתופעה על-זמנית, נתרכז במקומות ספציפיים מסביב לעולם ובתקופות מסוימות, נדבר על פיראטים בולטים, נכיר קצת את אניותיהם, כלי נשקם וטקטיקות שהיו מקובלות עליהם. נלמד על הקשר בין המציאות לפיקציה, נפריך מיתוסים מקובלים ואף נזכיר את הקשר המיוחד והבלתי מוכר בין יהדות לפיראטיות!

saar 1

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

saar 2

צדק פיאודלי

שיטות חקירה וענישה של ימי הביניים נשמעות כמו משהו מחלום בלהות. המציאות אכן עולה על כל דמיון, התכוננו למסע של פחד ואימה במרתפי הכלא של שליטים, בתי המשפט והאינקוויזיציה של אירופה העתיקה. כפתיח נשמע מעט על השיטה הפיאודלית ומדוע היה לה קשר ישיר לענישה גופנית, נלמד שימי הביניים לא היו אפלים כפי שמקובל לחשוב וכי הדמיון האנושי, פורה מאד בכל הקשור לשיטות חקירה משוכללות, הלך והתפתח דווקא לקראת תקופת ההשכלה והעידן המודרני הנאורים-כביכול.

אזהרה: לא מתאים לילדים, התוכן עשוי להיות מטריד.
 

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

saar 3

גיבורי המערב הפרוע

המערב הפרוע חי ובועט שנים רבות בטלוויזיה, בקולנוע ובספרות. מהו המערב ולמה היה (או עדיין) פרוע? קצת היסטוריה אמריקנית שבה גלומים גיאוגרפיה, קולוניזציה, חברתיות וגזענות, חלומות התעשרות מהירה, מהמרים, שתיינים, פורעי-חוק ושומרי חוק – שלפעמים היה קשה להבדיל ביניהם ולעתים אף התחלפו בתפקידים. מהיכן באו הג'ינס, אופנת הבוקרים, האקדח המפורסם והפלצור. נזכיר כמה דמויות שהונצחו על המסך ובוודאי מוכרות לקהל הישראלי ונחזיר אותן לדרגת בני אנוש.
 

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

הצלבנים, אירופה במזה"ת

בשנת 1096 יצא מסע הצלב הראשון מצרפת לכיוון ארץ ישראל. אירוע הרה-גורל ששינה את פני ההיסטוריה, הן באירופה והן בלבנט. במשך תקופה שנמשכה דורות ספורים, קצת פחות ממאתיים שנה, שלטו בארץ-ישראל ובסביבותיה בכח הזרוע מסדרי אבירים אירופיים שהחילו כאן, לפחות לתקופה קצרה, אווירה אירופית במובנים רבים – החל מארכיטקטורה דרך טכנולוגיה, אמנות, דת וחברה. נלמד על עלייתם של המסדרים השונים, מפעלותיהם העיקריים, הישגיהם ודעיכתם; וקצת על חיי היום-יום כאן באותה תקופה.
 

saar 4

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

הזמנה לארכיאולוגיה ימית

הארכיאולוגיה הימית היא סעיף ישיר של הארכיאולוגיה היבשתית ומתנהלת לפי אותם חוקים מדעיים. עם זאת זהו מדע צעיר בהרבה שהחל להתגבש רק לאחר מלה"ע II וקיבל תנופה משנות השישים ואילך, והוא מעט שונה, בהתאם לסביבת המחקר: מתחת, על-פני וצמוד לים, כמו גם בגופי מים מתוקים. הקשיים והתגליות הציתו את הדמיון, החוקרים למעשה פועלים תוך כדי הרפתקה. נלמד על תולדות המחקר, ממצאים חשובים, אתרים עיקריים ודמויות מרכזיות במחקר.  
 

saar 5

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

saar 6

צ'רנוביל, בחזרה לאזור האסור

בצ'רנוביל אירע האסון הגרעיני החמור ביותר בהיסטוריה. המקום ננטש ונסגר כששמו מהווה תמרור אזהרה מהלך אימים על האנושות, סמל לשואה אקולוגית ומודל לתסריטים פסימיים במיוחד. והנה, מסתבר שהטבע חזק יותר מהאדם, החיים חזרו לשם בעוצמה ואף בפראות. אמנם לא הכל ורוד, הכור עדיין דולף ויש מי שגר במקום, מתחזק אותו מנסה לאטום את הדליפה. המרצה נסע לביקור מטלטל באתר האפוקליפטי וחזר עם מטען גדוש של צילומים, רשמים ותובנות. נזכיר מה בעצם קרה במקום, נראה כיצד הוא נראה כיום ונדבר על השפעת האסון על הגיאוגרפיה והחברה במזרח אירופה, כמו גם על זליגת תוצאות לישראל.
 

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

החיים בקן העורב

על תולדות העוצמה הימית במערב – שיא תקופת אוניות המפרש הלכה יד ביד עם
התעצמות הקולוניאליזם והמסחר הבינלאומי.
כיצד בנויה אוניית מערכה שכזו?
כמה שקל העוגן? כמה ק"מ חבלים היו עליה? כמה מלחים שירתו עליה? באילו
תנאים? מהו למשל ביסקוויט? כיצד ירו בתותח, לאיזה טווח ומה הנזק שגרם?
נדבר קצת על מנהגים ימיים, אמנות ימית, אמונות טפלות, מסורת ודברים שנותרו בשגרה (בלי שנשים אליהם לב). 

saar 7

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

כלי מלחמה כאובייקטים של יופי

נשק הוא עניין קונטרוברסלי. בהיסטוריה, ובחברות שונות, תמיד ייחסו חשיבות רבה לכלי הנשק האישיים, ולעתים אלה היו מעוטרים, בהתאם למעמדו הסוציו-אקונומי של הנושא אותם, ואף היוו, ויש שעדיין מהווים, סוג של תכשיט גברי בעיקר. במקומות שונים בעולם מחקר הנשק האישי נחשב חלק מתולדות האמנות בשילוב עם היסטוריה טכנולוגית, ועוסקים בו באקדמיה. נסקור את התופעה ונראה חלק מאוספים ציבוריים חשובים בעולם, נדבר החשיבות החברתית ועל החצנת הגבריות כולל הדו-קרב, על אספנות פרטית בישראל ועל תרומתה לחברה.
 

saar 8

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

מלטה, מבצר בלב-ים

רפובליקה זעירה במרכז הים התיכון. המיקום האסטרטגי שלה הפך אותה למשאת נפשן של אומות רבות למרות שאין במקום כמעט משאבי טבע. זהו ארכיפלג שכולל שני איים מאוכלסים, אי נוסף שכולו שמורת טבע ועוד כמה איונים. רחוק מהחוף במושגי העולם העתיק, אבל היה מאוכלס ברציפות למן הפרהיסטוריה על ידי 'ענקים', פיניקים, רומאים, ערבים, איטלקים, ספרדים, צרפתים, אנגלים, פיראטים ויהודים. הטלטלות הפוליטיות שעברה מלטה יצרו בה מרקם מיוחד מאד של אדיקות דתית אך גם פתיחות, עוצמה צבאית חסרת פרופורציות לגודל המקום והאוכלוסייה, פסיפס אנושי מגוון, טבע, וערים חיות מתקופות הרנסאנס והבארוק.
 

saar 9

חוגי בית

מוסדות תרבות

גיל הזהב

ארגונים וחברות

המלצות

"מרצה מקצועי, רהוט, בעל בסיס ידע נרחב ויכולת הבעה חזקה"

חיים, מכללת בצלאל.

"הרצאה מרתקת וייחודית" 

זהבה, חוג-בית.

"מרצה מעולה, פותח אופקים חדשים"

מיטל, חיל-הים.

"הרצאותיו של סער מהוות חוויות תרבותיות מעניינות, ואני ממליץ עליהן לכל מפגש תרבותי בנושאים החודרים לנפש האדם בתהליכים היסטוריים וחברתיים, לעיתים לא רגילים אך תמיד מסעירים ומעניינים."

עמוס בברסקי- מנהל חוגי מו"ר חיפה

כתבות
פרטי התקשרות
  • Facebook Social Icon

052-2793488

צור קשר 

הודעתך נשלחה בהצלחה

bottom of page