"על מורכבות הקשר בין אושר לעושר" - עפ"י מחקרים עדכניים

לא מזמן פורסם מחקר שעורר הדים בעולם ואף בארץ בקשר לאושר ועושר. בתוכניות הבוקר וה"לייף סטייל" למיניהם מיהרו לסקור אותו בהרחבה כמו גם בכתבות שונות. בפרסומים היה כתוב כי נמצא, בניגוד למחקרים קודמים, קשר בין אושר לעושר והמחקר עשה היסטוריה בהוכחת הקשר בניהם בקרב זוכים בסכומים גדולים והוא הראשון שעשה כך...

בפועל, לא כך הם פני הדברים. המחקר אומנם היה הראשון שבדק זוכי לוטו, אך לפני כמעט כעשור לא פחות מזוכה פרס נובל לכלכלה הפסיכולוג פרופ' דניאל כהנמן מצא קשר כזה. אומנם הוא בדק הכנסה שנתית בארה"ב ולא זכייה בלוטו ועדיין הקשר ברור למדי בייחוד שהמחקר בדק גם זוכים במאות אלפי דולרים ולא במיליונים רבים, דבר שקרוב למדי למחקריו של כהנמן. בנוסף חשוב לציין שהמחקר המדובר נערך רק בשבדיה וגם לכך השפעה כמובן.

צירפתי את הלינק לכתבה של themarker שהרחיבו על הנושא ועדיין לא סקרו את הנושא לעומק: https://www.themarker.com/wallstreet/1.6509725.

למתעניינים בנושא ממליץ על הרצאותיו וכתביו של פרופ' כהנמן ברשת או ב-google scholar, אציג בקיצור נמרץ את ממצאי עיקר כתביו (כמובן שאין זה מדויק אחד לאחד, בהרצאותיי מתעמק בהם יותר).

כהנמן מחלק את האושר לשניים: א. מצב רוח. ב. שביעות רצון מהחיים (להיות מרוצה מחיי בכלליות במבט לאחור).

חלוקה זו כשלעצמה מעניינת ומרתקת ושווה דיון מעמיק, אך לא נעסוק בה כרגע.

במחקר שערך בארה"ב גילו כהנמן ושותפים את הממצאים המעניינים באים: לגבי שביעות רצון - הממצאים הראו שבעולם המערבי ככל שיש לך יותר כסף כך אתה יותר שבע רצון מהחיים ותחושת הרווחה שלך גדולה יותר (וזה המושג המדויק - תחושת רווחה: well-being ולא אושר - hapiness). בכך הם לא מצאו גבול עליון ככל שאתה מרוויח יותר כך אתה יותר שבע רצון ומרוצה יותר - לא שונה בהרבה מהמחקר המדובר ולכן הבשורה ידועה והרבה פחות גדולה ממה שציירו אותה.

עם זאת, (ולכך לא התייחסו במחקר),

מבחינת מצב רוח יומיומי נמצא אומנם שהכל רע יותר כשאתה עני ואינך יכול להיות בתחושת רווחה כשאתה מצוי בדלות (בעולם המערבי לפחות). למרות זאת, וזה החלק שהפתיע את כהנמן ושותפיו, מעבר לסכום הכנסה לא גבוה במיוחד (סכום שמאפיין את מעמד הביניים בארה"ב והארץ - אפשר להתווכח על הסכום, אבל סכום ממוצע לחלוטין) אין שום השפעה לכסף מבחינת מצב רוח יומיומי (הווה) ויותר כסף לא יגרום לך לקום בבוקר מחוייך ולהרגיש יותר טוב במהלך היום. לכך החוקרים במחקר הנוכחי לא התייחסו כלל וזה הנתון המשמעותי, אשר גורס שאין זה משנה למעשה כמה כסף יש לך, ברגע שהגעת לסכום הכנסה או סכום מסוים שמאפשר לך לחיות ברווחה מינימלית ובחוסר דלות אתה יכול להיות הכי מאושר שיש מבחינת מצב רוח, מה שמשנה זה מה את/ה עושים איתו וכיצד אתם מחליטים לחיות את חייכם עימו.

בסופו של דבר המשמעות של הדברים שאנו עושים בחיינו ועם הכסף היא החשובה ביותר וזאת אף מחקר לא יוכל להפריך!

הראיון של אשרת קוטלר עם כהנמן בנושא זה (פחות משש דקות מעניינות במיוחד): https://www.youtube.com/watch?v=dlpdebYMOs8&t=820s

לפרטים נוספים על המרצה והרצאותיו לחץ כאן

רשימת מאמרים
חפש לפי תגיות
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square

אתר מרצים נטו

  • Facebook Social Icon