יחזקאל פרנקל

יזם חברתי, מומחה לתיעוד וכתיבה היסטורית, 25 שנה מרצה בנושאי היסטוריה ויהדות מודרנית ובהם ציונות, פילוסופיה יהודית, תורת הרב קוק, קבלה וחסידות – בדגש על נפש האדם.

אודות

יחזקאל פרנקל, יליד ארצות הברית, תושב גבעתיים, שירת בצנחנים ובסיירת מטכ"ל עמה לחם ב'מלחמת שלום הגליל' ומשרת במילואים כקצין סיור. יחזקאל שימש כרב בישיבת הסדר במשך 15 שנה, הקים מדרשה אקדמית ליהדות שמנתה למעלה מ- 700 תלמידות ולימד שנים רבות במכללות.

בוגר תואר שני בהיסטוריה של עם ישראל בדורות האחרונים [בהצטיינות יתרה], לימודי תיעוד בעל פה באוניברסיטה העברית ותואר ראשון בחינוך.

כמי שגדל בבית של פרופ' לפסיכולוגיה, גם יחזקאל אמון על שילוב ענייני הנפש בהרצאות שהוא מעביר. כשמאחוריו אלפי שעות הוראה בפני שומעים מגוונים במוסדות להשכלה גבוהה,  יחזקאל מעביר הרצאות בנושאי היסטוריה של עם ישראל, ציונות, פילוסופיה יהודית, תורת הרב קוק, קבלה וחסידות, בזיקה לתהליכים אישיים.

ההרצאות מתאימות לקהל ברמה אקדמית, בגילאים שונים, למגזרים מגוונים ובהיקפים משתנים. הן יכולות להיות חד פעמיות, חלק מסדרה בת כמה הרצאות או אף חוג בית קבוע סביב עיון משותף בנושא ספציפי שיתואם עם המזמין [באזור המרכז].

יחזקאל הינו יזם חברתי עסקי שהקים את 'מכון קורות' לתיעוד היסטוריה משפחתית, במסגרתו הוקם המוזיאון הוירטואלי לתיעוד קורות עם ישראל בדורות האחרונים.

יחזקאל אוהב להקשיב למטען אותו נושאים עמם אנשים מבוגרים ונרגש להפוך סיפור לספר ביוגרפיה ערוך במקצועיות שישמח את כל המשפחה - לדורות.

כמנכ"ל 'מכון קורות' הביא יחזקאל את התיעוד בעל פה למימוש נרחב עת זכה המכון במכרז משרד ראש הממשלה, ההסתדרות הציונית וארכיון שפילברג לתיעוד בני דור תש"ח. במסגרת זו תועדו מאות מרואיינים, ובמסגרות אחרות הפיק 'מכון קורות' עשרות ספרים וחוברות של סיפור חיים וכתיבת ביוגרפיה משפחתית.

פסיכולוגיה וחשיבה חיובית

אמונה, דת ויהדות

הסטוריה כללית ויהודית

העשרה בתחומים שונים

יום השואה

הרצאות

האם רבי נחמן מברסלב היה דתי?

לימוד משותף מהנה מאד בסיפוריו של רבי נחמן יעניק לנו ארגז כלים עשיר בתובנות לשיפור איכות החיים, יעסוק בהכרת הכוחות שבנו  וגם הכוחות שמטעים אותנו. נעצים את הקבלה העצמית ונרפד באופן מובנה את ההגעה לשלום פנימי, איזון נפשי ושמחת חיים.

 

ארגונים וחברות

גמלאים

מוסדות תרבות

חוגי בית

ממי דרווין למד את תורת הקבלה?

מקובל לחשוב שיש מתח בין המדע ליהדות, אך לפי הרב קוק, לא רק שתורת האבולוציה איננה סותרת את היהדות, אלא שלדבריו דרווין העתיק מתורת הקבלה את יסודות תורת התפתחות.

האם אכן תורת ההתפתחות כתובה בתורה? אם כן, מדוע יהודים דתיים 'מקבלים פריחה' כשהם שומעים את המילה 'אבולוציה' – והעיקר, מה זה אומר על חיינו שלנו, כאן ועכשיו?

 

גמלאים

ארגונים וחברות

מוסדות תרבות

חוגי בית

על רבנים ועבריינים

כל מה שצריך בשביל סיפור עסיסי יש כאן: מפגש פנים אל פנים בין רב גדול לראש כנופיה, מפגש שהתחיל בהצלחה, הוביל לרומן ולקריירה מוצלחת- והסתיים רע מאד. נבין מי הן הדמויות ומה באמת קרה ליד הכינרת לפני כ- 1700 שנה. ההרצאה מבוססת על לימוד טקסט מהתלמוד אך אין צורך בידע מוקדם.

 

גמלאים

ארגונים וחברות

מוסדות תרבות

חוגי בית

מה ידענו ומה סירבנו לדעת

על יהדות אירופה בעת השואה במיקרו-היסטוריה

מתוך סיפורים אישיים שלוקטו בראיונות מקצועיים עם מגוון מרואיינים, מגרמניה, הונגריה ואפילו לוב ועירק.

מיקרו-היסטוריה זה ענף אקדמי בעל כמה שמות זהים, 'היסטוריה חברתית', 'תיעוד בעל פה' או 'מיקרו היסטוריה', ענף בלימודי היסטוריה המבוסס על שמיעת עדויות. מחלקות בתחום זה קיימות באוניברסיטאות מובילות בעולם כאוקספורד, הארווארד וקיימברידג'.

המרצה, הינו בוגר לימודי 'תיעוד בעל פה' באוניברסיטה העברית.

 

גמלאים

ארגונים וחברות

מוסדות תרבות

חוגי בית

 

יישומים מעשיים של מושגי יסוד מהקבלה

מונחים רבים מיסודות הקבלה מעשירים את הבנתנו על מבנה האדם וקשרי הגומלין בין גוף, נפש ורוח. נלמד במה עוסקת הקבלה, נראה איך הדברים באים לידי ביטוי באנושות ובאדם ונציע דרך ליישום מושגים כמו 'דין', 'גבורה' ו'חסד', כמו גם 'כתר', 'שבירת הכלים', 'אין' ו'יסוד'. המושגים אליהם ניחשף יעניקו לנו מיומנויות לשכלול ההכרה העצמית שלנו ושל הקורה סביבנו.

גמלאים

ארגונים וחברות

מוסדות תרבות

חוגי בית

על מטה-היסטוריה, קבלה ופיוט

עיון בשיר המוכר 'לכה דודי' מעלה שאלות גדולות. בקטע מספר הזוהר שהיווה את המקור לפיוט, נמצאות התשובות. מה מתחבא בספר הזוהר שקשור לשואה? ולציונות? ולחילוניות? (לבעלי רקע ביהדות)

 

גמלאים

ארגונים וחברות

מוסדות תרבות

חוגי בית

נצרות ואיסלאם

מה הם חושבים על היהדות ואיפה הם טועים

לכל אדם במאה ה- 21 חשוב להכיר את 'הדתות הבנות' שיצאו מתוך היהדות, להבין על מה הן חלוקות ביניהן ובמה הן חולקות עלינו. בהרצאה נלמד מדוע למרות המלחמות העקובות מדם בין נוצרים לנוצרים, בין מוסלמים למוסלמים ובין נוצרים למוסלמים – האויבים תמיד יישארו היהודים. על ידי כך נקבל כלים רבים להכרה טובה יותר של החדשות – והישנות.

 

גמלאים

ארגונים וחברות

מוסדות תרבות

חוגי בית

דגניה ובית אלפא או וולוז׳ין ולובביץ'?

הציונות - המשכה של היהדות או מרידה בה? במבט מרענן על המקורות שמזינים את המתח בין המגזרים השונים בחברה הישראלית נכיר זווית מפתיעה לשאלה מה היו דעות הרבנים על החלוצים? על הציונות? וגם, מה שלא כל כך מוכר, נחשוף מודלים לא מוכרים של יחסי רבנים כנגד החרדים מתנגדי הציונות, עד כדי לעורר תמיהה שמא השאלה חייבת להיות הפוכה: האם החרדיות היא המשכה של היהדות או מרידה בה?

 

ארגונים וחברות

גמלאים

מוסדות תרבות

חוגי בית

'משיח גם לא מצלצל' - וזה בסדר

רבים, רבים מדי, חושבים ש 'כשיבוא משיח' הכל יהיה טוב, אך זה לא כך, וכך היה ידוע מראש. מה מגלים לנו חכמי ישראל שהעדיפו להיעדר מימות המשיח?נחשוף מהי הסיבה המדוייקת לכך, ואיך זה קשור לסיבוך המדיני בו אנו מצויים מזה 100 שנה.

תובנות עתיקות חדשות – בלי פתרונות קסם אך עם הרבה חכמה מפתיעה ורגישות מוסרית.

 

גמלאים

ארגונים וחברות

מוסדות תרבות

חוגי בית

המלצות

להמלצות בנושא כתיבה ביוגרפית 

 

המלצות נוספות:

תודה רבה יחזקאל להרצאה המעניינת שמבוססת על סיפור מלא חוכמה. מרגישה שכולנו יצאנו עם הרבה חומר למחשבה ועם תובנות ומתנות לחיים. מי יתן שנצליח כולנו לחיות יותר מתוך תודעת המהות של התם. אהבנו מאד ונהננו מאד ושמחנו להכיר אותך. אתה מעביר את זה מאד יפה. תודה מכל הלב.

בעלי הודה לי מאד על המתנה המקורית.

תודה ולילה טוב

מירב יהושע

"יחזקאל פרנקל הוא אדם פתוח שמקבל כל אחד באהבה, חילוני, דתי וכל השאר. הוא מלא כרימון, יש לו ידע רב ומגוון בכל הקשור לכל נושאי יהדות והוא מעודד את שומעיו להתבטא או להוסיף את דעתם לחומר הנלמד, דבר שלא מצאתי ברבות מההרצאות ששמעתי מפי אנשים שומרי מצוות.

על אף היותי חילונית, מצאתי עניין בחוג בית עם יחזקאל בנושא הקבלה, במיוחד בקבלה לאור תורת הרב קוק, תחום שיחזקאל מעמיק בו".

חנה גרינבוים - מטפלת בשיטת 'מח אחד'

הוד השרון

יחזקאל פרנקל הינו מרצה בחסד. עקב יכולתו להאניש כל דמות, להחיות אותה ולגרום לך להבין את מניעיה אני משתדלת לא להפסיד הרצאה בה הוא לוקח חלק. ספרו לי היכן ואני בע״ה אהיה שם כדי להקשיב לו עקב הרבגוניות של הנושאים בהם הוא עוסק.

יחזקאל מלא ידע על כל המתרחש בארץ ובעולם. האיש כולו ענווה ומלא חיים, וחשוב לי להזכיר - העברית שבפיו ציורית וצבעונית.

ניצה לוין

גבעתיים

פרטי התקשרות
 
  • Facebook Social Icon

לאתר מכון קורות : http://www.machonkorot.co.il/

052-4239706

צור קשר